7.12. Vyrazime na ostrovy do jizniho Thajska. V Butterworthu na nadrazi shanime bus nekam na hranici, pritoci se k nam nejaka zenska a radi nam. Nakonec se z ni ale vyklubal agent cestovni kancelare, bohuzel je to tu bezna praktika, nekdy je tezke se zorientovat kdo vam chce opravdu pomoci a kdo to dela pro zisk. Vahave kupujeme listky na minibus do Hatyai, nejsme uplne nadseni, ale nechali jsme se ukecat, busem by to bylo asi levnejsi, minibus je ale rychlejsi a nemusime prestupovat na hranici. Pred prechodem musime platit 1RM nejake cestovce poplatek za vyplneni imigracniho listecku, je to zlodejina a z principu se nam nechce, cukame se co to jde, ale neni jina cesta. Za 3 hodiny jsme v Hatyai, kupujeme piva konecne mnohem levnejsi nez v Malajsii a slavime prijezd.....
Zkousime sehnat spojeni do pobrezni vesnice Pak Bara odkud se muzeme dostat k nasemu cili - ostrovu Tarutao. Jih Thajska ovladaji gangy minibusu a obycejnym autobusem se tu moc nejezdi. Zkousime se dostat na spravne minibusove nadrazi, ale vsichni (od taxikaru prez prodavace zeleniny az po policisty) nam odmitaji ukazat cestu a chteji abysme jeli taxikem tuktukem za ktery zadaji silene ceny. Jakmile clovek nekam cestuje a rekne nekomu kam jede, hned to vsichni vedi a clovek si pripada jako uprostred nejake konspirace. Nekdy se cloveka take chytne jakysi agent, ktery se vas drzi vsude kam jdete a vsechny ceny jsou najednou s provizi nebo proste nekolikanasobne. Nekdy clovek nevi, komu nakonec muze verit, takze nakonec mame listek na ostrov za 600B (1Kc=2B) misto za 550, protoze jsme mysleli ze nas chtel clovek v jedne cestovce natahnout a uz se nam pak nechtelo z nadrazi zpet. V Pak Bare si davame prvni thajskou veceri a jsme spokojeni.
8.12. Thajske stanky a male restaurace s jidlem nabizi pratelske ceny,polevka nebo ryze s masem a zeleninou za 20-30 bahtu, jsme radi tady nam asi nebude delat problem udrzet se v ramci rozpoctu. Po snidani se ritime speedboatem na ostrov. Je tu pekne vylidneno, thajcum prave skoncily prazdniny, takze velky areal, ve kterem jsme se ubydleli, mame s nekolika dalsimi vyletniky pro sebe. Mistnost pro 4 v longhousu za 500B. Hned naproti arealu je plaz s krasne modrym morem. Pokracujeme po plazi ktera se tahne na jih a uzivame si samoty v raji. Po par kilometrech je dalsi plaz s nekolika bungalovy obklopenymi vysokymi palmami se spoustou kokosu a opicaku pobihajicimi okolo. Ozyva se rana a jeden kokos pristal na zemi. Kdyby to nekomu priistalo na hlave uz se asi neprobere. Behem nekolika minut s velkou namahou otevirame trdou slupku, rozlousknout vnitrek uz je hracka a bastime bile maso.
9.12. Pujcujeme si kola (celkem drahe za 250/den, pro porovnani pujcit si skutr na pevnine stoji 150B) a objizdime ostrov. Po 8 km je odbocka k vodopadu, cesta ale vede ne moc schudnym korytem potoka plnym balvanu tak to vzdavame a jdeme na nedalekou plaz. Ta je asi 3 km dlouha, krouzime na kolech po bilem pisku a k tomu nam sumi azurove more. Potkavame jen jeden spanelsky par a Sandrin, jinak jsme na cele plazi sami. Pod nohama nam klickuji stovky malickych krabu a nad hlavou nam zhne rozpalene slunce. Koupeme se jak nas panbu stvoril a myslime ze jsme asi v raji.
10.12. Dozvedeli jsme se, ze zacinaji dalsi prazdniny a ocekavaji se mraky turistu, takze se stehujeme na dalsi ostrov Ko Adang ktery by mel byt klidnejsi protoze neni primo na turisticke stezce Ko Tarutao - Ko Lipe. Cestuu zaciname velkym dohadovanim, protoze pry musime nejdriv na Ko Lipe a odtamtud taxiboatem na Ko Adang. My ale vime ze nase lod samotna jede kotvit na stejne misto kam chceme my. Hadame se a nakonec pry ok. Po prijezdu na Ko Lipe dalsi hadka, ridici taxi boatu nam nechteji dovolit zustat na lodi a situace zacina byt celkem vyhrocena a nevypada to dobre. Dopravu zde ovladaji 'cikani z more', kteri nedovoli vetsi lodi zakotvit primo na ostrove a misto toho jsou vsichni nuceni vzit si taxiboat za 50B aby se dostali 100m z lodi na breh. S dopravou na Ko Adang je to podobne. Nejakym zazrakem se objevuje cinan manazer spolecnosti se speedboaty a nabizi nam svezeni na ostrov jeho malou lodkou. Vypravi ze driv normalne kotvili primo na ostrove, ted sem ale jezdi plno turistu a taxikari si chteji take namastit kapsy.
Ko Adang vypada sympaticky, krasne more s malym resortem. Bydlime v longhousu za 400, jen restaurace je trochju drazsi.
11.12. Sehnali jsme jeste par dalsich lidi a najmuli jsme si lod na snorchling. Je nas celkem devet a cena za lod je 1200 takze skoro zadarmo. Objizdnime asi 4 mista plna barevnych koralu a desitek druhu jeste barevnejsich ryb. Odpoledne se vracime utahani jak psi. Vecer slavime, Konrad dostal praci v Cine.
13.12. Delame si vylet na ostrov naproti, na Ko Lipe. Nevime co cekat, pry sem ted jezdi hodne turistu. Severni plaz je celkem ok, sice je tu prebungalovano ale more ma krasn ou zelenou barvu. Na konci plaze zkousime snorchlovbat, neni tu ale vubec hluboko tak musime davat pozor at si neukopnem nohy a navic koral je tu pekne poniceny. Jdeme na druhou cast ostrova, cestu neustale lemuji resorty, restaurace, kramky a cestovni kancelare a veskera magie, kterou tento maly ostrov kdysi mel, je ta tam. Plaz na protejsi strane je precpana hotely a bary a diky mnozstvi lodi tu skoro neni ani misto na koupani. Ve vnitrku ostrova stavi dalsi a dalsi hotely, takze na ostrove ktery ma asi 4x2km uz nebude nic jineho. Nechapeme a smutni z toho jak turismus muze znicit krasna mista se vracime na Ko Adang.
14.12. Asi na 3 pokus se nam povedlo dohodnout ze pojedeme lodi primo z naseho ostrova a nemusime nejdriv taxikem na Ko Lipe. V Pak Bare kupujeme listek na Krabi za 350B a 4 hodiny se mackame v minivanu. V Krabi mame hostel - 300B za 2 dvoupokojaky. Vecerime na nocnim trhu a mackamese pod destniky protoze se strhnul straslivy lijak.
15.12. Toulame se mestem a Julie si nechava uplect vlasy protoze me to nejde. Nachazime dalsi trh - denni trh se spoustou ovoce a zeleniny a jednou z nejlepsich nabidek jidel co jsme v Thajsku potkali. Odpoledne si pujcujeme motorky, jezdime po meste a trenujeme balanc na dvou kolech. Docela nam to jde i kdyz jsme na skutru s julii dva.
16.12. Bereme motorky a vyrazime na Tiger Cave kousek za mestem. Nad jeskyni je hora a na vrsku hory je chram. Prekonavame 1237 strmych schodu a koupeme se v potu. Vyhled nahiore ale stoji za to, krajina je plna vapencovych skal. Po navratu dolu necitime nohy, mame pocit ze mame misto kosti zelatinu. Dalsi cast chramu je dzungli plne starych stromu s gigantickymi koreny, ktere jsou 2x tak vyskoke jak my.
17.12. Koupili jsme si snorchlingovy trip za 1000B na hlavu. Je to celkem palka, takze kdyz zjistujeme ze to neni uplne snorchling trip neni, nejsme vubec nadseni. Nechali jsme se napalit, je to cesta lodi po ostrovech okolo Ko PhiPhi, plus par zastavek na snorchl. Stavime na slavne 'Plazi' kde se cachtal Leo Di Caprio ve stejnojmenem filmu a na ktere je vic turistu nez na vaclavaku. Cestou stavime na par mistech kde se muzeme chvili potapet, misty jsou pekne ryby nebo koraly, ale sotva vyskocime z lode uz musime zpatky, mame hrozne malo casu. Jinak pekny vylet okolo ostrovu, skoda jen ze je to tu vsude preplnene lidmi. U obeda jsme se bavili s jednim starsim anglickym parem, byli tu pred par lety a bylo tujen nekolik resortu. Na Ko Adangu nam bylo lip i potapeni bylo hezci. Mozna priste se zabydlet primo na nejakem ostrove, pujcit si kajak a objevovat koraly na vlastni pest by bylo lepsi.
asi lepší než tady, máme tady pořád hodně sněhu a mrazy
ReplyDeleteno nam je tu celkem horko, ale vyrazime ted do hor, tak snad v noci nezmrznem ;)
ReplyDeletena horach tam asi nebude internet, tak aspon volejte do dali hako...halo... treba to tady uslysime
ReplyDelete